Co to jest FAO w kukurydzy?
Co to jest FAO w kukurydzy?

Co oznacza skrót FAO w kukurydzy? Te 3 litery wraz z towarzyszącymi im cyframi przekazują dużo ważnych informacji o konkretnej odmianie kukurydzy. Jeśli więc planujesz ją uprawiać, musisz koniecznie zwracać uwagę nie tylko na jakość i wydajność materiału siewnego, ale też na liczbę FAO w kukurydzy. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co oznacza FAO w kukurydzy i dlaczego jest to tak ważny parametr pod kątem udanych plonów.

Czym jest oznaczenie FAO w kukurydzy?

Po zakończeniu działań wojennych w ramach II wojny światowej gospodarka i rolnictwo poszczególnych krajów powoli wracały do normalności. Uprawy roślin, w tym kukurydzy, zaczęły nabierać rozpędu. Okazało się jednak, że w przypadku tego konkretnego gatunku olbrzymie znaczenie pod kątem parametrów i wielkości plonu ma długość i wczesność okresu wegetacji. Określenia typu "odmiana późna" czy "odmiana wczesna" uważane były za zbyt ogólne i przestały się sprawdzać.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację ustalono jednolitą, obiektywną klasyfikację wczesności odmian kukurydzy. Zmiany te zostały zaproponowane w latach 50. ubiegłego wieku na konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (z ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations – w skrócie FAO).

Co to jest FAO w kukurydzy – definicja

Liczba FAO w kukurydzy to nic innego, jak międzynarodowy system cyfrowych oznaczeń określających wczesność dojrzewania poszczególnych odmian kukurydzy. Dzięki niemu można uzyskać informacje o długości okresu wegetacyjnego, wymaganego do zakumulowania suchej masy w ziarnie przy zbiorze (po osiągnięciu fizjologicznej dojrzałości). Mieszańce o mniejszej zawartości H2O w chwili zbioru, czyli gromadzące więcej suchej masy w ziarnie, są wcześniejsze.

Zgodnie z oznaczeniem FAO w kukurydzy odmiany rozróżniane są pod kątem długości okresu wegetacji (od siewu do pełnej dojrzałości) na kilka grup, które określane są trzema cyframi – od 100 do 900. Realnie jednak najpóźniejsze odmiany zaliczane są do grupy FAO 700, co potwierdza Wspólnotowy Katalog Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Odmiany o liczbie FAO w kukurydzy dochodzącej do poziomu 800-900 nie znalazły zastosowania nawet w krajach o warunkach sprzyjających uprawie ciepłolubnej kukurydzy.

Co to jest liczba FAO w kukurydzy – jak ją odczytać?

Skoro wiadomo już, co to FAO w kukurydzy. warto skupić się na sposobie odczytu tego oznaczenia. Jako przykład niech posłuży odmiana FAO 230:

  • Pierwsza cyfra, czyli w tym przypadku 2 – informuje o podstawowej klasie wczesności.
  • Druga cyfra, czyli w tym przypadku 3 – informuje o grupie wczesności w ramach podstawowej klasy.
  • Trzecia cyfra, czyli w tym przypadku 0 – informuje o barwie ziarniaka (tutaj zabarwienie żółte).

W przypadku ostatniej cyfry należy doprecyzować, że cyfry 0 i parzyste oznaczają ziarniaka o barwie żółtej, natomiast cyfry nieparzyste – ziarniaka o zabarwieniu białym.

Co oznacza liczba FAO w kukurydzy? Im jest ona wyższa, tym późniejsza jest odmiana, co przekłada się na jej dłuższy okres wegetacji. Analogicznie – mniejsza liczba FAO oznacza odmianę wcześniejszą i krótszy okres wegetacyjny.

Co oznacza FAO w kukurydzy – klasyfikacja odmian

Powszechnie stosowana klasyfikacja odmian według FAO prezentuje się następująco:

  • FAO do 230 – odmiany wczesne,
  • FAO 240-250 – odmiany średnio wczesne,
  • FAO 260-290 – odmiany średnio późne.

W Polsce stosowany jest bardziej szczegółowy podział, określony przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Opiera się on na poniższych przedziałach wczesności FAO w kukurydzy:

  • FAO do 190 – odmiany bardzo wczesne,
  • FAO 200-230 – odmiany wczesne,
  • FAO 240-250 – odmiany średnio wczesne,
  • FAO 260-290 – odmiany średnio późne,
  • FAO od 300 – odmiany późne.

Wczesne odmiany mają niższy potencjał plonowania, choć jednocześnie charakteryzują się najwyższym udziałem masy ziarna w kolbie, a także oferują możliwość wcześniejszego zbioru (przy wilgotności ziarna dochodzącej do 25-30%). Wyższe FAO w kukurydzy oznacza z kolei odmiany, od których można spodziewać się większych plonów – mają jednak najmniejszą zawartość suchej masy w kolbie. Uprawa późnych odmian kukurydzy w Polsce wiąże się z ryzykiem opóźnionego terminu zbioru i koniecznością suszenia nasion.

Liczba FAO w kukurydzy – wybór odmiany a rejon uprawy

Wybór konkretnej odmiany kukurydzy, uwzględniającej grupę wczesności, powinien opierać się na rejonizacji. W Polsce wyróżnia się 3 główne rejony upraw kukurydzy – podział ten bazuje na zróżnicowaniu warunków klimatycznych (temperatury powietrza oraz ilości i rozkładu opadów). Prezentuje się on następująco:

  1. Polska południowo-wschodnia i południowo-zachodnia – obszar o najkorzystniejszych warunkach do uprawy kukurydzy. Zaleca się wybór odmian FAO<280 na ziarno i CCM, a na kiszonkę do FAO 300.
  2. Polska centralna – zaleca się wybór odmian do FAO 240 na ziarno i CCM, zaś na kiszonkę do FAO 280.
  3. Polska północna i rejon podgórski – na tych obszarach pojawia się ryzyko związane z nieuzyskaniem dojrzałości przed zakończeniem sezonu wegetacyjnego. Zaleca się wybierać odmiany do FAO 200 z przeznaczeniem na ziarno i CCM. Bardziej pewna jest uprawa kukurydzy na kiszonkę. Polecane są odmiany do FAO 240.

Podsumowanie

FAO w kontekście kukurydzy oznacza "Food and Agriculture Organization" (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa). FAO jest agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych, której celem jest rozwijanie zrównoważonego rolnictwa, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i poprawa warunków życia ludzi na całym świecie.

FAO odgrywa istotną rolę w sektorze kukurydzy poprzez zbieranie danych, prowadzenie badań, dostarczanie informacji i opracowywanie strategii mających na celu zwiększenie produkcji kukurydzy, poprawę jej jakości, zrównoważony rozwój sektora kukurydzy oraz promowanie handlu i współpracy międzynarodowej w zakresie tej rośliny.

Czytaj dalej:

Czy kukurydza jest zdrowa dla kur?

Jakie systemy pojenia dla kur warto wybrać?

Grzędy dla kur wymiary – co warto wiedzieć?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl