Woda w żywieniu kur - jak poić kury?
Woda w żywieniu kur - jak poić kury?

To jednak duży błąd. Dlaczego woda ma tak duże znaczenie w żywieniu kur? Jakie poidła dla kur są polecane w celu zachowania jak najwyższej produkcyjności i dobrostanu zwierząt? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście – zapraszamy do czytania!

Pojenie kur niosek a wydajność hodowli

Woda nie bez przyczyny uważana jest za fundament życia. W przypadku dorosłych kur stanowi nawet 70-75% masy ciała. Wartość ta jest jeszcze większa u jednodniowych piskląt – udział wody w organizmie ptaków zmniejsza stopniowo się wraz z wiekiem (na rzecz m.in. białka i tłuszczu), nigdy jednak nie przekracza granicy 50%. W jajkach zawartość wody to z kolei ok. 65-75%.

Powyższe informacje w dość wyraźny sposób pokazują, jak kolosalne znaczenie ma woda w żywieniu kur. Jako że jest to jeden z podstawowych budulców organizmów ptaków, należy zadbać, by jej ilość i jakość były zawsze na odpowiednim poziomie. Woda złej jakości (lub jej niedobory) są groźnym czynnikiem stresogennym, który prowadzi do pogorszenia wydajności i zaburzenia istotnych procesów fizjologicznych zachodzących w ciele kur.

Jaka ilość wody jest zalecana dla kur?

Przyjmuje się, że na 1 g spożywanej paszy powinny przypadać 2-3 ml wody – należy przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie zmienia się wraz z porą roku. Latem, podczas ciepłych/upalnych dni pobieranie wody jest znacznie większe, niż w przypadku chłodniejszych okresów. Innymi ważnymi czynnikami wpływającymi na ilość spożywanej przez kury wody jest m.in. stan fizjologiczny drobiu, wielkość hodowli, wiek ptaków czy poziom nieśności.

Woda dla kur – czym powinna się charakteryzować?

Woda wykorzystywana do pojenia kur nie powinna różnić się od tej przeznaczonej do spożycia dla człowieka. Musi to być zatem woda świeża, niezanieczyszczona, spełniająca normy mikrobiologiczne. Zalecane jest poddawanie jej kompleksowym badaniom sanitarno-higienicznym. Ewentualna dezynfekcja (sanityzacja) wody wiąże się z usunięciem niebezpiecznych patogenów i innych szkodliwych mikroorganizmów – co pozytywnie wpływa na zdrowie drobiu i wyniki produkcyjne hodowli.

Pojenie kur niosek musi zatem odbywać się z wykorzystaniem wody o odpowiednich parametrach. Do najważniejszych właściwości zaliczamy:

  • brak zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych;
  • odczyn obojętny lub delikatnie kwasowy – wartość pH od 7.0 do 8.0;
  • odpowiednia twardość – woda zbyt twarda może wywoływać różne schorzenia, z kolei zbyt miękka charakteryzuje się mdłym smakiem, przez co jest niechętnie pobierana przez kury;
  • optymalna temperatura, dostosowana do wieku ptaków – pisklętom należy podawać wodę o temperaturze 20-21°C, a osobnikom dorosłym o temperaturze 10-15°C.

Jakie systemy pojenia dla kur warto wybrać?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak poić kury, nie można pominąć kwestii poideł dla kur. Powinny one zapewniać zwierzętom nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody, a przy tym oferować szybki montaż i łatwość w czyszczeniu oraz dezynfekcji. Sprawdź ofertę hurtowni karma.pl, w której znajdziesz niezawodne systemy pojenia dla kur – sprawdzą się one zarówno w przypadku małych hodowli przydomowych, jak i przy większych chowach przemysłowych.

Do najpopularniejszych i najbardziej wydajnych systemów pojenia drobiu zaliczają poidła odwracalne. Woda wydobywa się z nich w sposób grawitacyjny, ściekając ze zbiornika do specjalnej misy. Konstrukcja tego rodzaju poidła dla kur zapobiega przed wchodzeniem ptaków, dzięki czemu woda pozostaje świeża i czysta. Poidła odwracalne mogą być stosowane w każdym kurniku. Podobnie jak poidła wiadrowe, gwarantują stały dostęp do wody dla kur niosek.

Innym polecanym rozwiązaniem jest kropelkowy system pojenia. Dostarcza on wodę w sposób automatyczny – rozprowadzana jest bezpośrednio z sieci z wykorzystaniem reduktora ciśnienia lub z zasobnika na wodę, w sposób grawitacyjny. Poidła kropelkowe doskonale sprawdzą się w większych hodowlach, przy dużej liczbie niosek lub brojlerów i na każdym etapie odchowu.

Jak poić kury – konsekwencje podawania wody złej jakości

Pojenie kur wodą o nieodpowiednich właściwościach biochemicznych i fizykochemicznych (lub w zbyt małych ilościach) wiąże się z szeregiem przykrych następstw, których każdy hodowca wolałby uniknąć. Jest to m.in.:

  • spadek ilości pobieranej paszy – braki w spożyciu paszy często są uzupełniane przed nadmierne picie wody, co prowadzi do pogorszenia warunków środowiskowych w pomieszczeniu gospodarczym;
  • negatywny wpływ na procesy fizjologiczne, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia i dobrostanu;
  • zauważalny spadek produkcyjności – stały dostęp do wody dobrej jakości poprawia nieśność kur o 5 do 10%.

Ważne, by regularnie kontrolować jakość podawanej wody. Najprostszą i najszybszą metodą jej przetestowania jest ocena organoleptyczna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skierować wodę do dalszych badań laboratoryjnych, a także wykonać sanityzację linii pojenia w kurniku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl