Kukurydza w żywieniu kur - czy można podawać kurom kukurydzę?
Kukurydza w żywieniu kur - czy warto?

Kukurydza jest drugim najważniejszym komponentem paszowym, tuż po pszenicy, w żywieniu drobiu. Zboża mogą stanowić w dawce od 40 do 80% podawanych zwierzętom pasz. Kury (oraz pozostały drób) charakteryzują się bardzo szybką przemianą materii, intensywnym wzrostem oraz szybkim dojrzewaniem płciowym, dlatego pełnoporcjowe mieszanki paszowe powinny być doskonale zbilansowane pod względem energii, białka, włókna, składników mineralnych i witamin. Bilans taki wymaga wzięcia pod uwagę gatunku, masy ciała, wieku, intensywności produkcji, stanów fizjologicznego i płci zwierząt, a także temperatury otoczenia oraz systemu utrzymania.

Zalety kukurydzy w żywieniu drobiu

Warto stosować kukurydzę w żywieniu kur, ponieważ:

  • jest wysokoenergetycznym komponentem paszowym (ma najwyższą wartość energetyczną ze wszystkich zbóż uprawianych w Polsce),
  • ma dużą zawartości tłuszczu i skrobi,
  • zawiera mało włókna,
  • jest bogata w karotenoidy, które korzystnie wpływają na barwę tuszek i żółtek jaj,
  • ziarno kukurydzy jest bogate w witaminy (zwłaszcza z grupy B) i minerały (magnez, sód, żelazo),
  • jest dobrze trawiona przez kury (jest lekkostrawna).

1 kg ziaren kukurydzy paszowej zawiera co najmniej 15 MJ energii metabolicznej (EE). Dla porównania wartość energetyczna pszenicy paszowej nie przekracza 12 MJ / kg OE. 

Czy żywienie kurczaków wyłącznie kukurydzą może być szkodliwe?

Przeciwnicy skarmiania kur nadmiernymi ilościami kukurydzy, bądź wyłącznie tym gatunkiem zboża, podnoszą następujące argumenty:

  • pasza kukurydziana zapewnia więcej niż wystarczającą ilość kalorii, co powoduje niedobory pokarmowe (za mało kwasów tłuszczowych i niektórych aminokwasów, witamin i minerałów w diecie, aby kurczęta mogły się dobrze rozwijać),
  • karmienie kurcząt przede wszystkim kukurydzą powoduje nierównowagę tłuszczów omega-3 w stosunku do tłuszczów omega-6 w jajach,

Kukurydza w żywieniu kur niosek

Odpowiednie żywienie kur niosek jest niezwykle istotne, ponieważ błędy żywieniowe wpływają niekorzystnie na nieśność i cechy jakościowe jaj. Nioski potrzebują przede wszystkim pasz energetycznych z niewielką ilością włókna, a kukurydza spełnia obydwa te wymagania. Potrzeby energetyczne kur niosek są większe niż przeciętnych kur, ponieważ cechuje je szybsza przemiana materii, większa nieśność i ruchliwość. W paszach dla niosek największe znaczenie ma śruta kukurydziana, pszenna oraz poekstrakcyjna śruta sojowa. 

W jakiej postaci podaje się kukurydzę kurom

Najmniej korzystną dla kur formą paszy z zawartością kukurydzy jest granulat: pasze granulowane są zbyt szybko zjadane przez ptaki, co sprzyja występowaniu zjawiska pterofagii i kanibalizmu. Jednak ta forma ma też swoje plusy. Jednym z nich jest pobieranie przez zwierzęta dobrze wymieszanej paszy, o pełnym składzie w każdej granulce. W zależności od potrzeb może się okazać, że korzystniej podawać ptakom paszę niegranulowaną czyli mieszankę ziaren (śrutowaną czy walcowaną, tzw. sypką). Podawanie mieszanki umożliwia kurom selektywne wyjadanie poszczególnych składników, a także umożliwia łatwiejsze mieszanie dodatków do pasz (np. suszu z traw, czy witamin). Całe ziarno zaleca się podawać szczególnie w porze popołudniowej, aby dłużej zalegało w przewodzie pokarmowym podczas nocy. Należy pamiętać, że ziarno kukurydzy z uwagi na dość dużą zawartość wody powinno być dosuszane. W przeciwnym wypadku w późniejszym czasie może zostać skażone przez mikotoksyny.

W żywieniu kur ziarno kukurydzy wykorzystywane jest po procesie suszenia lub kiszenia. Ziarno kukurydzy dorosłym kurom można podawać w całości lub w kolbach, jednak lepiej przyswajalne jest w postaci rozdrobnionej. Przyswajalność oraz strawność składników pokarmowych w kiszonkach (zarówno z samych ziaren jak i z całych kolb kukurydzy - CCM)  jest porównywalna z suszami, przy czym kiszonki są tańszym źródłem składników pokarmowych. Zbioru kukurydzy na kiszonkę powinno się dokonywać w fazie dojrzałości woskowej ziarna, gdy zawartość suchej masy wynosi od 30 do 35%. Długoterminowe badania potwierdziły, że karmienie wysokiej jakości kiszonką z kukurydzy może w pełni zastąpić karmienie mieszankami paszowymi zawierającymi zboża takie jak pszenica czy jęczmień. 

Ile kukurydzy dla kur?

Kura zjada średnio od 130 do 160 g paszy dziennie. Zaleca się, aby ziarno (najlepiej jeśli są to 2–3 gatunki ziarna) stanowiło co najmniej 65% udziału w dziennej dawce, czyli około 70–100, przy czym w przypadku kur niosek zaleca się dodanie ziaren kukurydzy w ilości nie przekraczającej 20%, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko otyłości i zmniejszonej produktywności.

Najwygodniej kupić gotową, dobrze zbilansowaną paszę dla kur niosek, ale można ją także przygotować samodzielnie, pamiętając, że: 

  • proporcje składników i skład mieszanki ustalamy w zależności od wieku zwierząt i tego, czy będzie ona przeznaczona dla brojlerów, czy dla niosek,
  • zimowa mieszanka paszowa powinna więc dodatkowo zawierać witaminę A, D2, D3 i B12, a samodzielne jej przygotowywanie wiąże się z ryzykiem przedawkowania lub podania zbyt małych dawek,.

Kukurydza, podobnie jak pszenica, zawiera dużo białka (12%) oraz energii. W zasadzie  można ją stosować w żywieniu ptaków bez ograniczeń, ale zazwyczaj podaje się do 50% udziału w dawce pokarmowej.

Podsumowanie

Kukurydza paszowa jest jedną z najbardziej odżywczych roślin uprawnych, która dodatkowo jest przez kury bardzo dobrze tolerowana i chętnie spożywana. Jednak dieta oparta wyłącznie na kukurydzy może prowadzić otyłości i zmniejszonej produktywności kur niosek. 

Zapoznaj się z bogatą ofertą nasion kukurydzy siewnej dostępnej w sklepie Karma.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl