Jak zrobić grzędę dla kur?
Jak zrobić grzędę dla kur?

Jednym z takich obowiązkowych elementów są grzędy dla kur, które zapewniają im bezpieczną przestrzeń do odpoczynku w nocy. Czy wiesz, jak zrobić grzędy dla kur? Jakie wymiary grzędy dla kur są zalecane? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Kluczowe elementy wyposażenia kurnika

Kury wykazują tendencje wzrostowe pod względem nieśności, jeśli wyposażenie kurnika zapewnia im właściwe warunki utrzymania – komfort i bezpieczeństwo. W budynkach hodowlanych przeznaczonych do hodowli kur nie może zatem zabraknąć pewnych elementów, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do poprawienia ich dobrostanu i umożliwiają utrzymanie hodowli o odpowiedniej wydajności.

Do wspomnianych elementów wyposażenia kurników należy zaliczyć:

  • karmidła,
  • poidła,
  • grzebaliska,
  • gniazda,
  • materiały do ścierania pazurów,
  • grzędy.

Grzędy pozwalają ptakom odpocząć, niezależnie od używanego systemu chowu (klatkowego, ściólkowo-podłogowego czy wolierowego). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji kury mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa, spędzając noc na grzędzie na odpowiedniej wysokości – elementy te należy umieszczać na podwyższeniu. Jest to szczególnie istotne pod kątem pierwotnych cech adaptacyjnych tych ptaków.

Jak zbudowane są grzędy dla kur?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie "grzędy dla kur jak zrobić", skupimy się na ich budowie. Elementy te wykonane są najczęściej z drewna, rzadziej z metalu lub plastiku. Drewniane żerdzie uważane są za optymalne rozwiązanie – w przypadku grzęd metalowych stosowanych w nieogrzewanych kurnikach pojawia się ryzyko odmrożeń i uszkodzeń skóry palców u ptaków. Grzędy wykonane z plastiku lub metalu mają jednak dużą przewagę nad drewnianymi pod względem łatwości mycia i dezynfekcji.

Grzędy dla kur wymiary – co warto wiedzieć?

Konstrukcja grzęd musi być stabilna, by zagwarantować kurom bezpieczny i bezstresowy odpoczynek. Zaleca się, by były one umieszczone równolegle do siebie w odstępach co ok. 30 cm. Pojedyncza grzęda powinna mieć formę czworokąta o średnicy dochodzącej do ok. 4 cm. Warto też zadbać o to, by miała zaokrąglone krawędzie górne w celu uchronienia ptaków przed zranieniem. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każda kura nioska musi mieć zapewnione 15-20 cm grzędy.

Jak zrobić grzędę dla kur?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić grzędy w kurniku, zacznij od zorganizowania odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. Świetnie nadadzą się do tego drewniane palety, które możesz pozyskać bardzo niskim kosztem, a grzędy dla kur z palet niczym nie odbiegają od innych konstrukcji pod względem jakości. Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi wymiarów grzęd, pamiętając przede wszystkim o wymaganej przestrzeni dla jednej nioski.

Złym wyborem oczywiście będzie zrobienie grzędy o metalowej konstrukcji, ponieważ pojawia się ryzyko odmrożenia.

Miej też na uwadze, że stelaż grzędy dla kur powinien znajdować się w odległości ok. 20 cm od ściany budynku hodowlanego – dotyczy to sytuacji, gdy jest to konstrukcja niepołączona z gniazdami.

Tak jak wspominaliśmy wyżej zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda nioska musi mieć zapewnione 15-20 cm grzędy, jednak warto zapewnić każdej niosce ok. 20cm. Nioski potrafią mieć więcej niż 15cm szerokości, i minimalna wartość mogłaby się okazać dla nich za ciasna.

Jak zbudować grzędę dla kur – ogólne zalecenia dotyczące grzęd

Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych porad, które warto zastosować w swoim kurniku.

  • Grzęda dla kur wymiary – zwracaj uwagę na optymalne wymiary grzędy, które omówiliśmy powyżej. Mają one niebagatelne znaczenie pod kątem dobrostanu ptaków i zachowania optymalnej produkcyjności.
  • Jak zrobić grzędę dla kur? Pomyśl o zamontowaniu podgrzędnej – podgrzędna to dodatkowy element wyposażenia kurników, który pomaga zachować odpowiednie zasady zoohigieny. Jest to najczęściej drewniana deska lub plastikowa podkładka/kuweta, którą układa się bezpośrednio pod grzędą. Takie rozwiązanie pozwala zachować czystość w kurniku i ułatwia usuwanie kurzych odchodów. Pamiętaj, że szerokość podgrzędnej powinna być dostosowana do liczby grzęd na równoległym stelażu. Zalecane wymiary podgrzędnej przeznaczonej na jedną żerdź to ok. 40 cm szerokości.
  • Stłuczone jaja a wysokość grzędy – liczne badania skupiające się na sposobach minimalizowania liczby stłuczek dowiodły, że główną rolę odgrywają w tym przypadku 2 czynniki: podłoże oraz wysokość, na jakiej znajdują się grzędy. W klatkach warto zastosować podłogę z siatki plastikowej (zamiast metalowej) i umieścić grzędy na wysokości mniej więcej połowy ściany klatki. Z kolei w kurnikach, gdzie kury mogą poruszać się swobodnie, grzędy powinny znajdować się na wysokości ok. jednego metra.
  • Ustawienie grzęd – wiesz już, jakie wymiary grzędy dla kur są zalecane, ale trzeba jeszcze poruszyć kwestię ich właściwego umiejscowienia w kurniku. Warto ustawić je równolegle do siebie, opcjonalnie można zainstalować stelaż pod dużym kątem, by kury miały łatwy dostęp do każdej żerdzi. Niedopuszczalne jest natomiast montowanie grzęd w systemie drabinowym, ponieważ ptaki w czasie odpoczynku oddają kał, który może zabrudzić siedzące na niższym poziomie kury. W chowie ściółkowym grzędy ustawia się zwykle w pobliżu wejścia do gniazd.

Podsumowanie - prawidłowa grzęda dla kur

Grzęda dla kur to obowiązkowy element wyposażenia przy hodowli drobiu. Jest to miejsce, w którym kury mają gdzie nocować w nocy, bezpieczne schronienia przed drapieżnikami. Grzęda dla kur zapewnia również utrzymania odpowiedniej temperatury w chłodniejsze dni i zimą oraz chroni przed deszczami.

Bezpieczna grzęda dla kur jest równie istotna co wybór odpowiedniej paszy dla kur niosek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl