Jak walczyć z muchami w oborze?
Jak walczyć z muchami w oborze?

Okres wiosenno-letni dla większości hodowców oznacza ten sam problem i nawracające pytanie: jak zwalczyć muchy w oborze? Obora to niestety wymarzone środowisko dla tych uciążliwych owadów. Panuje w niej duża wilgotność i optymalna temperatura, które sprzyjają ich rozmnażaniu. Czy można skutecznie z nimi walczyć? Jak zlikwidować muchy w oborze i dlaczego warto to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Muchy, czyli prawdziwa plaga w oborach, stajniach i chlewniach

Nie bez powodu muchy nazywane były dawniej pszczołami diabła. Poza tym, że są wybitnie dokuczliwe, przenoszą też rozmaite choroby. To też jeden z najczęściej występujących owadów na świecie – dotychczas opisano ponad 120 tys. różnych gatunków, występujących na wszystkich 7 kontynentach. Żyją w ścisłym związku z ludźmi oraz zwierzętami hodowlanymi.

Muchy z dużą łatwością rozmnażają się w cielętnikach, żerując na oborniku produkowanym przez młode karmione mlekiem. To prawdziwy raj dla much – obecność nagromadzonego obornika, paszy zawierającej cukry i białka, a także odkładająca się gnojowica stanowi dla nich idealne środowisko. Dzięki optymalnym warunkom utrzymującym się w oborze cykl życiowy muchy (poczynając od jaja, przez larwy i poczwarki, kończąc na dojrzałych osobnikach) trwa zwykle 7-8 dni.

Co na muchy w oborze – dlaczego należy się ich pozbyć?

Chcesz wiedzieć, czym zwalczać muchy w oborze? Zanim do tego przejdziemy, zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto to robić.

  • Muchy stanowią bezpośrednie zagrożenie sanitarne i epidemiologiczne – m.in. obniżają standardy sanitarne gospodarstwa.
  • Przenoszą rozmaite choroby – są zdolne do mechanicznego transportu patogenów (wirusów, bakterii, chorób grzybiczych) między osobnikami żyjącymi w stadzie, a nawet do innych gospodarstw. Do stanów chorobowych wywoływanych przez muchy zaliczają się m.in. salmonelloza, bruceloza, zapalenie wymion (mastitis), zapalenie rogówki czy tzw. choroba niebieskiego języka (pryszczyca rzekoma).
  • Wywołują stres u bydła, zakłócają odpoczynek i spokojne pobieranie paszy – zaburzają ogólny dobrostan krów.
  • Przyczyniają się do zmniejszenia jakości oraz ilości produktów odzwierzęcych, czyli mięsa i mleka – udowodniono, że krowy przebywające na co dzień w "zamuszonych" oborach odkładają gorszej jakości mięso (z powodu ciągłej produkcji hormonów stresu). To samo dotyczy mleka, którego może być mniej, a ponadto jest gorszej jakości higienicznej. Przekłada się to na niższą wartość przetwórczą.

Jak wytępić muchy w oborze – jak się przygotować?

Jakie są skuteczne sposoby na muchy w oborze? Przed przystąpienie do zabiegów zwalczania tych owadów trzeba się odpowiednio przygotować – mowa zarówno o pomieszczeniu, jak i samych zwierzętach. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia ze ścian i sufitów, pokroju pyłu, kurzu czy pajęczyn. Warstwy brudu znajdujące się na tych powierzchniach mogą pochłonąć część aplikowanych preparatów, tym samym zmniejszając ich efektywność.

Pamiętaj, że podczas czyszczenia i dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń obora powinna być pusta – z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt. Zwróć szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie elementów wyposażenia, które mają kontakt z paszą oraz wodą pitną. Najlepiej zakryć je folią, by mieć pewność, że drobinki preparatów na nich nie osiądą.

Czym zwalczyć muchy w oborze?

Jaki jest dobry sposób na muchy w oborze? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod pozbycia się tych uciążliwych owadów. Podstawa to oczywiście regularne dbanie o higienę w oborze – usuwanie obornika, częste wymienianie ściółki, oczyszczanie kanałów gnojowych z odchodów, mycie ruszt myjką ciśnieniową i dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich. Pamiętaj jednak, że sama higiena tu nie wystarczy, a walka z muchami i larwami nie jest wcale prosta ani szybka.

Sposoby na muchy w oborze – metody i środki chemiczne

Jak zwalczyć muchy w oborze i jakich preparatów na muchy używać? Zaleca się rozpocząć od larw, które przekształcają się później w dorosłe osobniki. Przebywają one najczęściej na ściółce, posadzkach i pod rusztami. Do ich usunięcia przydadzą się specjalne preparaty w postaci granulatów, proszków lub płynów, które aplikuje się na oczyszczone powierzchnie w oborze. Zależnie od zawartej substancji czynnej (np. cyromazyny) mogą one przerwać cykl rozwojowy larw lub zdeformować poczwarki.

Co na muchy w oborze, jeśli chodzi o dorosłe owady? Tutaj również sprawdzą się preparaty chemiczne (insektycydy), np. na bazie pyretroidów. Skuteczne są też opryski owadobójcze oparte na permetrycynie czy imidachlopridzie.

Czym zwalczyć muchy w oborze? Postaw na trutki na muchy

To kolejny dobry sposób na muchy w oborze. Trutki występują w postaci granulek lub proszku. Zwykle są w nich zawarte specjalne substancje wabiące; opcjonalnie można je wymieszać z mlekiem lub wodą z dodatkiem cukru.

Coś na muchy w oborze, czyli metody mechaniczne

Metody mechaniczne uważane są za rozwiązania wspomagające – warto je stosować jako uzupełnienie do środków chemicznych. Do tej grupy zaliczają się lepy na muchy, taśmy lepowe, a także lampy owadobójcze, ze szczególnym uwzględnieniem lamp rażących.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl