Najlepsze pasze dla kur i drobiu - rodzaje pasz
Najlepsze pasze dla kur i drobiu - rodzaje pasz

Jako wartościową paszę dla kur używa się przede wszystkim zbóż. Uzupełniają je inne produkty rolne. Jak najlepiej przeprowadzać żywienie drobiu? Trzeba wybrać optymalną karmę, którą będzie miała korzystny stosunek ceny do jakości. Jaki powinien być jej skład?

Wybór paszy dla kur ma istotne znaczenie dla tempa ich wzrostu, jakości ich mięsa, a także dobrostanu zwierząt. Zła pasza może powodować choroby układu pokarmowego oraz kostnego. Warto też przypomnieć, że klienci coraz chętniej wybierają mięso i jaja od kur, które żywiły się wyłącznie naturalnymi produktami. 

Pasza dla drobiu – skład, czyli co powinna zawierać?

Zboża to nie jedyna pasza dla drobiu, jaką powinno się mu zadawać. Istotne jest, by mieszanka pełnoporcjowa zawierała też składniki odżywcze, jakich w ziarnach brakuje. Musi więc mieć właściwy bilans energii, białka, włókien i mikroelementów, takich jak:

  • fosfor,
  • sód,
  • żelazo,
  • wapń,
  • cynk,
  • oraz miedź.

Konkretny skład mieszanki różni się w zależności od etapu żywienia drobiu. 

Rodzaje paszy dla kurczaków brojlerów według etapu ich rozwoju

W handlu spotykane są 4 rodzaje pasz przeznaczonych dla kur w różnym wieku. Zaczyna się od karmienia piskląt prestarterem, który ma największą zawartość białka, a mniejszą ilość węglowodanów. Następnie karmi się kurczęta starterem, który ma nieco zmienione proporcje zawartości składników. Od 15 dnia życia kury, karmi się ją już growerem, na którym pozostaje ona aż do tygodnia przed planowanym ubojem. Na koniec sięga się po finiszer. Czasami nie stosuje się wszystkich czterech rodzajów paszy, a np. od początku życia pisklęcia karmi się go starterem, jednak zadawanie przez całe życie kurze jednego rodzaju posiłku może poważnie wpłynąć na jakość jej mięsa. Dzisiaj wiele firm oferuje skoncentrowane pasze typu prestarter/starter, a następnie grower/finiszer, które ułatwiają hodowcy prawidłowe przejście pomiędzy paszami, oraz niwelują problem niedojadania pasz ze względu na zbyt częste zmiany pokarmu.

Co znajduje się w naturalnych paszach dla kur?

Najpopularniejszym zbożem stosowanym w mieszankach dla kur jest pszenica. Stanowi około 40% składu paszy dla młodych kur. Nie podaje się paszy zbyt bogatej w pszenicę pisklętom, ponieważ zawarty w niej gluten może doprowadzić do sklejania się ich dziobów.

Drugim co do popularności składnikiem paszy pełnoporcjowej dla drobiu jest kukurydza. Zawiera ona więcej tłuszczu niż pszenica, oraz barwniki, które korzystnie wpływają na wygląd zarówno kurzych jajek, jak i tuszek. Kurczakom nie podaje się surowej kukurydzy a odpowiednio przygotowaną – suszoną lub kiszoną.  Mniej popularnym zbożem dla kur jest owies, który jednak często znajdują się w mieszankach dla bojlerów.

Poza zbożami w paszach dla drobiu znajdują się jeszcze nasiona rzepaku, soi lub siemienia lnianego, Te rośliny oleiste uzupełniają dietę kur nie tylko w tłuszcze, ale też w białko i składniki mineralne. Dodatkowym białkowym uzupełnieniem paszy mogą być śruty poekstracyjne, które w przeciwieństwie do całych nasion posiadają znacznie mniej tłuszczu. Na szeroką skalę używa się śruty sojowej i śruty rzepakowej.

Jaką paszę dla niosek wybrać?

W sprzedaży pasze dla drobiu bez GMO są trudno dostępne, ponieważ większość z nich posiada dodatek genetycznie modyfikowanej soi. Producent musi umieścić informację o zawartości GMO w paszy, dlatego łatwo można ich unikać. Aby upewnić się, że kury będą spożywały pokarm w 100% naturalny, najlepiej jest jednak wykonywać go samemu. Według badań naukowców GMO nie jest jednak takie straszne, jak się o nim mówi, dlatego jeśli unikanie go nie jest priorytetem, można bez obaw sięgnąć po sklepowe mieszanki. Różnice w cenach są spore. Ekologiczne pasze dla drobiu, do których produkcji zostały użyte jedynie produkty pochodzące z gospodarstw uprawianych naturalnie, kosztują nawet 100 zł za 25kg worek. Tańszą karmę można zakupić zaś już za około 60 zł. Wybór paszy musisz uzależnić od twoich wymagań jakościowych dotyczących jaj.

Jak zadawać paszę dla drobiu?

Kury nioski mogą mieć nieograniczony dostęp do paszy. Przyjmuje się, że można zacząć od około 100 g na każdą kurę pełnoporcjówki dziennie, która rano wsypuje się do karmidła. Wieczorem można zważyć pozostawione niedojady, a następnego dnia zmniejszyć ilość paszy o wskazaną przez wagę ilość. Trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie na jedzenie kur zmienia się w zależności od pory roku, dlatego w kolejnym sezonie operację trzeba powtórzyć. 

Ważne jest, aby nie pozostawiać niedojadów i codziennie zaopatrywać zwierzęta w świeże ziarno. Psujące się pasza jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które mogą powodować choroby wśród stada. Nie wolno zapominać o udostępnianiu kurom nie tylko paszy, ale też wody w poidłach. Zarówno te ostatnie, jak i karmidła powinny być codziennie myte.

Podsumowanie

Skomponowanie prawidłowo zbilansowanej karmy dla kur może być dość skomplikowanym zadaniem, dlatego dzisiaj hodowcy często decydują się na zakup gotowych mieszanek pełnoporcjowych. Taka pasza dla kur ma postać granulatu lub kruszonki i jest wygodna w stosowaniu. Zamiast niej można też kupować premiksy, które są suplementem uzupełniającym, komponować je z surowcami paszowymi (np. śruta, otręby, kreda paszowa) i dodawać własne zboża. To tańsza, a równie efektywna opcja.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl