Korekcja racic u bydła – jak zrobić to prawidłowo?
Korekcja racic u bydła – jak zrobić to prawidłowo?

Doświadczenie hodowcy doskonale wiedzą, jak ważna dla zdrowia bydła jest korekcja racic. Zabieg ten najczęściej powierzany jest wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, choć w przypadku mniejszych stad można pokusić się o jego samodzielne wykonanie. Na czym dokładnie polega czyszczenie i korekcja racic? Dlaczego warto o niej pamiętać i kiedy należy ją wykonywać? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te popularne pytania.

Co to jest korekcja racic? Na czym polega ten zabieg?

Korekcja racic to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, którego głównym celem jest nadanie racicom odpowiedniego kształtu poprzez usunięcie wystającego rogu. W efekcie racice pozostają równomiernie obciążone. Systematyczne wykonywanie tego zabiegu skutecznie zapobiega występowaniu wielu nieprzyjemnych schorzeń u bydła, związanych z nieprawidłowościami postawy.

Korekcja racic uważana jest za fundamentalny element prewencji kulawizn u krów mlecznych. W skrócie polega ona na modelowaniu i formowaniu prawidłowego kształtu racic, a konkretniej na pozbyciu się nadmiaru rogu racicowego. W ten sposób można przywrócić naturalny kształt puszki racicowej i rozłożyć masę ciała krowy po równo na oba palce racicy.

Jak wykonać korekcję racic samodzielnie?

Przed przystąpieniem do zabiegu należy zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia i własne. W tym celu krowa powinna zostać unieruchomiona w tzw. poskromie. Proces modelowania racicy obywa się na uniesionej kończynie i składa się z 5 głównych etapów:

  1. Regulacja długości puszki racicowej – mierzymy długość palców do zakończenia koronki racicowej i skracamy je do ok. 7,5 cm. Najpierw skracamy puszkę racicową kończyn tylnych (racice zewnętrzne, potem wewnętrzne), a następnie kończyn przednich (racice wewn., potem zewn.). Skracamy ścianę przednią.
  2. Poziomowanie podeszwy – dopasowujemy do siebie racicę zewnętrzną i wewnętrzną pojedynczej kończyny, zaczynając od palca wewnętrznego kończyny przedniej. Ostrożnie usuwamy nadmiar rogu (warstwowo), uważając, by nie podciąć podeszwy zbyt mocno. Sprawdzamy przy tym twardość rogu; róg zdrowy nie ugina się pod palcami.
  3. Wycięcie rowka przyśrodkowego – ponownie zwracamy uwagę na to, by nie podciąć zbyt dużo rogu. Ten etap ma na celu umożliwienie samoczyszczenia racicy oraz wykonywania mikroruchów kości racicowej.
  4. Usunięcie nadmiaru rogu racicowego i odciążenie chorego palca – luźny róg i fragmenty martwych tkanek muszą być usunięte. Pamiętamy, by poddać chore miejsca leczeniu miejscowemu. W celu przyspieszenia regeneracji obniżamy podeszwę uszkodzonego palca i przenosimy ciężar ciała zwierzęcia na drugi palec. Czasami wiąże się to z koniecznością użycia specjalnych klocków odciążających, które zapobiegają wspieraniu się chorej racicy na podłożu, skutecznie chroniąc przed podrażnieniami i zabrudzeniem.
  5. Przycięcie raciczek – ostatnim etapem czyszczenia i korekcji racic jest prawidłowe przycięcie raciczek (ich długość musi odpowiadać szerokości u nasady). Dokonujemy ponownej inspekcji ogólnej racic.

Jakie narzędzia do korekcji racic będą potrzebne do wykonania zabiegu? Sprzęt do korekcji racic składa się najczęściej z 3 elementów: noża kopytowego (prawo- i lewoskrętnego), tarnika oraz kleszczy racicowych. Mechaniczna korekcja może być przeprowadzona także z wykorzystaniem kątowej szlifierki ze specjalną tarczą, przy czym należy pamiętać, że róg kopytowy powinien być strugany, a nie szlifowany. Nie jest to jednak zalecana metoda, gdyż bardzo łatwo jest zranić krowę i doprowadzić do zakażenia.

Kiedy korekcja racic jest wskazana?

Zabieg formowania racic powinien być przeprowadzany minimum 2 razy w roku – na wiosnę i jesień. Pierwszy przegląd u młodych osobników odbywa się w wieku ok. 12-16 miesięcy. Jest to działanie typowo zapobiegawcze, skupiające się na wyeliminowaniu ewentualnych wad postawy. Jeśli zwierzęta rozwijają się dobrze, pierwszą korekcję racic można wykonać w wieku 18-20 miesięcy.

Ważna uwaga: jeśli bydło hodowane jest w chowie pastwiskowo-oborowym, modelowanie racic powinno być wykonane ok. 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem wypasu i od razu po jego zakończeniu. Jest to ukierunkowane na zwiększenie grubości podeszwy racicy na czas zmiany podłoża.

Co daje prawidłowo wykonana korekcja racic u bydła?

Korzyści wynikające z prawidłowo przeprowadzonej korekcji racic są niezwykle istotne w kontekście ogólnego dobrostanu zwierząt i ich wydajności produkcyjnej. Dlaczego warto regularnie wykonywać ten zabieg? Odpowiedzi znajdziesz poniżej:

  • racice w odpowiednim kształcie umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru zwierzęcia i zachowanie optymalnej postawy – zapobieganie schorzeniom racic i występowaniu kulawizn;
  • zwierzęta z zadbanymi racicami nie mają problemów z poruszaniem się – czują się dobrze, nie stresują się i chętniej pobierają paszę i wodę;
  • rolnik może cieszyć się z wysokowydajnej hodowli – zdrowe krowy prawidłowo się odżywiają, a w konsekwencji utrzymują dużą wydajność mleczną i optymalną długość okresów między cyklami reprodukcyjnymi, a także nie mają problemów z rozrodem;
  • hodowca zauważalnie oszczędza – potencjalne wady postawy i choroby racic wymuszają podjęcie odpowiedniego leczenia, które wiąże się z wysokimi wydatkami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl