Hodowla gęsi - jak rozpocząć?
Hodowla gęsi - jak rozpocząć?

Hodowla gęsi w Polsce ma bardzo bogate tradycje, choć pod kątem produkcji drobiarskiej gęsina ustępuje popularności mięsu kurcząt czy indyków. Większość wyprodukowanego towaru (wg niektórych źródeł nawet powyżej 90-95%) trafia na eksport.

Gęsi uważane są za stosunkowo łatwe i tanie w utrzymaniu z racji na niewygórowane wymagania żywieniowe i środowiskowe. Regularnie doglądana, zadbana hodowla gęsi może być źródłem podwójnego zysku dla gospodarstwa – ptaki to dostarczają nie tylko smaczne i zdrowe mięso, ale i wysokiej jakości pierze. Zastanawiasz się, czy hodowla gęsi jest opłacalna? Jak zacząć hodowlę i jakie warunki bytowe należy zapewnić ptactwu? Czytaj dalej?

Hodowla gęsi – przepisy i pozwolenia

Od czego zacząć hodowlę gęsi? Pierwszym etapem będzie uzyskanie pozwoleń, które mogą być wymagane w zależności od miejsca zamieszkania. Niezbędne informacje uzyskasz w siedzibie władz lokalnych. Pamiętaj, że jeśli teren działki w miejscowym planie zagospodarowania terenu przeznaczony jest np. pod budownictwo mieszkaniowe, z dużym prawdopodobieństwem nie otrzymasz pozwolenia. Jeśli jednak jest to teren rolniczy, nie powinno z tym być żadnego problemu – hodowla gęsi zaliczana jest do działalności rolniczej, działka będzie więc użytkowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Odpowiednie wymogi prawne muszą być spełnione w przypadku chowu ekologicznego gęsi. Tutaj należy pamiętać m.in. o zapewnieniu dostępu do wybiegu dla ptaków powyżej 3. tygodnia życia, najlepiej z częściowym zadaszeniem chroniącym przed deszczem i nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Najważniejszym założeniem chowu ekologicznego jest oczywiście zagwarantowanie gęsiom warunków bytowych jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.

Popularne rasy hodowlane gęsi

Warto wiedzieć, że jedyną rodzimą odmianą gęsi jest gęś owsiana, która uważana jest za kulinarny rarytas. Hodowla opiera się na ściśle określonych zasadach z wykorzystaniem paszy zielonej i owsa, dzięki czemu mięso jest wyjątkowo smaczne i zdrowe – nie zawiera więcej niż 5% tłuszczu.

W Polsce poza gęsią owsianą dużą popularnością cieszą się następujące rasy:

  • Gęś Tuluska – to stosunkowo duże ptaki o wadze dochodzącej nawet do 12 kg w przypadku gąsiorów. Dostarczają mięso o doskonałych walorach smakowych, choć ich hodowla bywa problematyczna. Najwięcej trudności sprawia kwestia rozmnażania, gdyż samice mają słabo rozwinięty instynkt wysiadywania jaj, do tego część z nich bywa niezapłodniona. Nieśność utrzymuje się na niskim poziomie.
  • Gęś Pomorska – to odmiana późno dojrzewająca. Charakteryzuje się m.in. dużą odpornością na warunki pogodowe i klimatyczne, dobrą zdrowotnością i korzystnymi cechami reprodukcyjnymi.
  • Gęś Biała Chińska – gęsi chińskie to dość rzadka rasa o pięknym białym upierzeniu. W ich przypadku na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie nieprzeciętny poziom nieśności (nawet 70 jaj). Odmiana ta bywa często krzyżowana z innymi rasami w celu podniesienia nieśności tych drugich.

Hodowla gęsi jak zacząć – podstawowe informacje jak hodować gęsi

W przypadku gęsi hodowla może być zorganizowana na skalę przemysłową, jak i na własny użytek (chów przydomowy). Zwierzęta dostarczają wysokiej jakości mięso i pierze, a także podroby i nawóz. Są bardzo często spotykane m.in. w gospodarstwach agroturystycznych.

Warunki bytowe

Kluczowe jest przygotowanie pomieszczeń inwentarskich (tzw. wychowalni), niezbędnego sprzętu, a także wybiegu i pastwiska dla gęsi. Pomieszczenia powinny być suche i widne, z dostępem do świeżego powietrza i ogrzewania. W celu utrzymania dobrostanu gęsi należy zadbać o wybieg (trawiasty lub utwardzony), najlepiej w bliskim sąsiedztwie wychowalni. Taka konfiguracja umożliwia ptakom swobodne wychodzenie na zewnątrz.

Pożywienie

Gęsi są ptakami głównie roślinożernymi i na takiej diecie należy bazować. Żywią się przede wszystkim trawą, chwastami i innymi zielonkami z dodatkiem ziaren zbóż. Warto pamiętać, że optymalne żywienie gęsi dzieli się na kilka etapów w zależności od wieku zwierząt:

  1. Pisklęta do 4. tygodnia – sypka mieszanka paszowa.
  2. 5-8. tydzień – dobre jakościowo, świeże zielonki (zielone części traw i roślin motylkowatych, liście marchwi i buraków itp.).
  3. 9-14. tydzień – zielonki, śruty, rośliny okopowe, zboża.
  4. 15-17. tydzień (okres tuczu) – ziarno owsa.

Podsumowanie - czy hodowla gęsi jest opłacalna?

Jak najbardziej – chów gęsi może zapewniać gospodarstwu znaczne zyski ze sprzedaży wysokiej jakości mięsa (głównie eksportowanego) i pierza, używanego do produkcji m.in. poduszek czy kołder. Biorąc pod uwagę niskie wymagania tych zwierząt dotyczące pokarmu i warunków bytowych, rozpoczęcie hodowli może być bardzo dobrym pomysłem. Chów gęsi polecany jest szczególnie dla gospodarstw dysponujących słabymi ziemiami, na których uprawiany jest m.in. owies lub kukurydza.

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć hodowlę gęsi, zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu karma.pl. Znajdziesz tutaj niezbędne produkty i akcesoria, które przydadzą Ci się w utrzymaniu zdrowej i wydajnej hodowli tych ptaków – pasze dla gęsi, witaminy dla drobiu i systemy karmienia dla drobiu. Zapraszamy do zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl